Po długich perturbacjach wreszcie powoli rusza program Agroenergia 2021. Na razie tylko część 2 tj. finansowanie biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych. W najbliższym czasie zapewne ruszy cześć 1. Warto się zastanowić czy nie skorzystać z pomocy publicznej.
Program Agroenergia składa się z dwóch części:
Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii
Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć: instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii elektrycznej.
Część 2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne
Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć: biogazownie rolnicze wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownie wodne o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącymi magazynami energii
Program dedykowany jest dla:
- Osoby fizycznej będącej właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadzącej osobiście gospodarstwo.
- Osoby prawnej będącej właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzącej działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).
Terminy i sposób składania wniosków:
Nabór wniosków odbywać się będzie w trybie ciągłym. Ogłoszenie o naborze zostanie opublikowane przed rozpoczęciem naboru. Nabory dla Części 1) oraz Części 2) będą procedowane oddzielnie. Nabór dla Części 1) dla beneficjentów końcowych będzie realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin uruchomienia naboru dla Części 2) programu: 20.07.2021 r.
Szczegóły :
Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii
Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych będzie realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które zawrą z NFOŚiGW umowy udostępnienia środków. Wnioski będzie należało składać w odpowiednich WFOŚiGW (decyduje lokalizacja inwestycji). Informacje dot. planowanego terminu uruchomienia naboru będą na bieżąco aktualizowane.
Budżet:
Budżet na realizację Części 1) programu zostanie wskazany w ogłoszeniu o naborze.
Beneficjenci:
- Beneficjentami programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Beneficjentem końcowym programu jest:
- Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo rolne.
- Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).
Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć:
1. Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:
a) instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW,
b) instalacji wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW,
c) pomp ciepła o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego, który rekomenduje wnioskowany zakres przedsięwzięcia,
d) instalacji hybrydowej, tj.: fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężone w jeden układ, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego, który rekomenduje zastosowanie pompy ciepła,służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy w miejscu prowadzenia działalności rolniczej.
2. Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt. 1) lit. a, b oraz d. Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięć określonych w pkt. 1).
3. Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji (decyduje Punkt Poboru Energii).
Za moc instalacji produkującej energię elektryczną należy przyjąć moc urządzeń wytwórczych przyłączonych do Punktu Poboru Energii.
Intensywność dofinansowania:
1.Dofinansowanie w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla instalacji wytwarzających energię, zgodnie z poniższym zestawieniem:
Dla mocy od 10 do 30 kW – do 20% – nie więcej niż 15 000 zł
Dla mocy od 30 do 50 kW – do 13% – nie więcej niż 25 000 zł
2.Dla przedsięwzięć dotyczących budowy instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężonej w jeden układ, dofinansowanie wylicza się zgodnie z powyższą tabelą na podstawie mocy zainstalowanej każdego urządzenia osobno oraz przewiduje się dodatek w wysokości 10 tys. zł.
3.Dofinansowanie w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii, przy czym koszt kwalifikowany nie może wynosić więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii. Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.
Koszty kwalifikowane:
- Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2021 r. do 30.06.2027r., przy czym koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinasowanie przez Beneficjenta końcowego nie stanowią kosztu kwalifikowanego.
- Koszty kwalifikowane:
- Środki trwałe, sprzęt i wyposażenie: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętych przedsięwzięciem, przy czym nie kwalifikuje się nabycia środków trwałych finansowanych w formie leasingu.
- W ramach przedsięwzięcia nie kwalifikuje się kosztu podatku od towarów i usług (VAT), a także kosztów audytu energetycznego.
Podstawowe warunki dofinansowania:
- Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie przedsięwzięcia należy rozumieć zamówienie lub zakup urządzeń, a także zawarcie umowy na ich montaż lub zlecenie tego montażu w innej formie.
- Dofinansowanie wypłacane jest w formie refundacji po zakończeniu inwestycji.
- Zakończenie przedsięwzięcia rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej oraz zawarcie umowy kompleksowej z Przedsiębiorstwem energetycznym, a w przypadku przedsięwzięć dot. pompy ciepła, magazynów energii oraz systemów off-grid, poprzez uzyskanie protokołu odbioru.
- Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
- Beneficjent zobowiązany jest do eksploatacji instalacji (wskazanej we wniosku lokalizacji) przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia przedsięwzięcia.
- Dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, z wyłączeniem środków zwrotnych z WFOŚiGW.
- W przypadku przedstawienia kosztu zakupu i montażu instalacji dofinansowanej ze środków Programu priorytetowego „Agroenergia” do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania.
- Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie (o ile dysponuje więcej niż jednym Punktem Poboru Energii w przypadku wnioskowania o dofinansowanie do kilku instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych).
Kryteria oceny wniosków
Wnioski oceniane będą pod względem formalnym, w szczególności:
– data złożenia, kompletność dokumentacji, odpowiednie formularze,
– spełnienia warunków ubiegania się o dofinansowanie,
– brak zaległości cywilnoprawnych.
A także jakościowym, w szczególności :
– ocena zasadności realizowanej inwestycji,
– ocena efektu ekologicznego,
– możliwość uzyskania pomocy publicznej.
Informacje dotyczące części 1 zostaną uszczegółowione w momencie ogłoszenia naboru.
Część 2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne
Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:
- Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:
- biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
- elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.
- Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt 1). Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięć określonych w pkt 1).
Beneficjenci:
Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo rolne.
Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).
Rodzaje dofinansowanych przedsięwzięć:
- Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:
- biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
- elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.
- Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt 1). Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięć określonych w pkt 1).
Intensywność dofinansowania:
- Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.
- Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, zgodnie z poniższym zestawieniem:
Moc instalacji 0— DO 150 kW – do 50% kosztów kwalifikowanych – max 1,8 mln zł
Moc instalacji 150— DO 300 kW – do 50% kosztów kwalifikowanych – max 2,2 mln zł
Moc instalacji 300— DO 500 kW – do 50% kosztów kwalifikowanych – max 2,5 mln zł
- Dofinansowanie w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii. Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.
Koszty kwalifikowane – najważniejsze informacje:
- Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2021 r. do 30.06.2027r., przy czym koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie przez Beneficjenta nie stanowią kosztu kwalifikowanego.
- Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla każdego rodzaju instalacji wytwarzania energii wynosi:
Moc instalacji 0— do 150 kW – max 30 tys. zł
Moc instalacji 150— do 300 kW – max 25 tys. zł
Moc instalacji 300— do 500 kW – max 20 tys. zł
- Koszt kwalifikowany towarzyszącego magazynu energii nie może wynosić więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych źródła wytwarzania energii.
- W ramach przedsięwzięcia nie kwalifikuje się kosztu podatku od towarów i usług (VAT).
Podstawowe warunki dofinansowania:
- Oprocentowanie pożyczki:
- na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku,
- na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str. 6).
- Pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 10 lat liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej.
- W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, stosuje się do niego przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz. 2250) dotyczące pomocy na inwestycje służące wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł energii.
- Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
- Dofinansowanie wypłacane jest w formie refundacji.
- Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
- Beneficjent zobowiązany jest do eksploatacji instalacji (we wskazanej we wniosku lokalizacji) przez co najmniej 5 lat od dnia zakończenia przedsięwzięcia.
- Dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych.
Terminy i sposób składania wniosków:
Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź za pomocą profilu zaufanego wnioskodawcy lub osoby upoważnionej w terminie od 20.07.2021 r. – do 20.12.2021 r., lub do wyczerpania alokacji środków.
Wnioski, które wpłyną po terminie zostaną odrzucone. Wnioski poddawane będą ocenie na bieżąco. Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.
Budżet:
Kwota alokacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania – do 74 500 tys. zł:
1) dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 48 400 tys. zł
2) dla zwrotnych form dofinansowania – do 26 100 tys. zł
Formy dofinansowania:
Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i pożyczki. W przypadku wnioskowania o dofinansowanie w formie dotacji, złożenie wniosku o dofinansowanie w formie pożyczki nie jest obligatoryjne.
Kryterium oceny wniosków:
Wnioski podlegają ocenie formalnej oraz jakościowej.
Formalna to przede wszystkim :
– data złożenia, kompletność dokumentacji, odpowiednie formularze,
– spełnienia warunków ubiegania się o dofinansowanie,
– brak zaległości cywilnoprawnych.
A także jakościowym, w szczególności :
– ocena zasadności realizowanej inwestycji,
– ocena efektu ekologicznego,
– ocena efektywności finansowej,
– ocena finansowa beneficjenta,
– możliwość uzyskania pomocy publicznej.
Ocena jakościowa podzielona jest na warunki dopuszczające których spełnienie jest warunkiem uzyskania pomocy (np. sytuacja finansowa) oraz punktowe ( decyduje zdobycie określonej puli pkt.)
.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski o dofinansowanie, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
.
Potrafimy skutecznie pisać wnioski do Agroenergii – nasze projekty przeszły już pozytywnie zarówno oceny formalne jak i merytoryczne – Twój projekt również będzie pozytywnie oceniony. Zapraszamy.