Informatyzacja pod koniec XX wieku „zmusiła” przedsiębiorstwa do zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania. Obecnie podmioty gospodarcze, posiadające wielkie zbiory cyfrowych danych, mają problem z ich pełnym i efektywnym wykorzystaniem. Odpowiednim rozwiązaniem jest technologia Big Data.
Po raz pierwszy termin Big Data zaczął się ukazywać na stronach internetowych w 2000 r. John Mashley zasygnalizował, że nadchodzi epoka Big Data, w której bazy danych będą miały coraz bardziej złożony charakter.
Definicja big data
W potocznym użyciu termin Big Data rozumiany jest jako wielki zbiór danych, który zarządzany jest (i operacyjnie wykorzystywany) przy zastosowaniu nowych technologii i architektur, dla uzyskania przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwo.
Analitycy firmy Gartner wychwycili 5 atrybutów, które związane są z Big Data:
- objętość (volume)
- różnorodność (variety)
- szybkość przetwarzania (velocity)
- zmienność (variability)
- złożoność (complexity)
Cechy:
- Duża objętość zgromadzonych i przetwarzanych zasobów informacyjnych, przestrzeń wykorzystywana przez zbiory danych Big Data wynosi często ok. 100 terabajtów, zbiory czasami liczone są w petabajtach,
- Dodatkowa moc obliczeniowa pozwalająca analizować procesy biznesowe w czasie rzeczywistym,
- Przetworzenie danych pochodzących z serwisów webowych, portali społecznościowych, skanerów RFID oraz sensorów zmieniających fizyczne wartości na sygnał elektroniczny (dane niestrukturalne),
- Dokonywanie operacji, które służą wyszukiwaniu rekordów odpowiadającym poszukiwanym zależnościom jak i poszukiwanie zależności nieoczekiwanych (niewiadomych, niestandardowych, nowych).
Wymagania sprzętowe:
- Zaawansowany system przetwarzania danych,
- Obliczeniowy system komputerowy,
- Technologia open source.
Te elementy warunkują, zwykle, uruchomienie pełnej wersji analiz Big Data i wykorzystanie wszystkich funkcji. Najczęściej do korzystania z wielkich zbiorów danych stosuje się platformę pamięci masowej czyli Hadoop, która jest wspomagana oprogramowaniem MapReduce.
Zastosowanie:
Ze względu na wielkość zbiorów danych najczęściej to zagadnienie dotyczy wielkich podmiotów gospodarczych. Raport sporządzony przez Computerworld i IBM Polska przedstawia działy przedsiębiorstw, które korzystają z tej technologii:
- Marketing i sprzedaż – 37%
- Zarządzanie na szczeblu ogólnym – 19%
- Finanse i controlling – 14%
- Logistyka – 4%
Przykładowo dla finansów i controllingu praktyczne zastosowanie Big Daty to:
- zarządzanie wierzytelnościami – 40%
- audyt i controlling budżetów – 20%
- raportowanie kosztów – 20%
- inne – 20%
Badania przeprowadzone przez EMC Forum 2013 wskazują:
- 39% przedsiębiorców uważa, że Big Data zapewnia sukces firmy
- 19% przedsiębiorców jest zdania, że dzięki Big Data osiągnęło przewagę konkurencyjną
- 36% przedsiębiorców sądzi, że wprowadzenie Big Data zwiększy bezpieczeństwo i ochronę posiadanych danych
W raporcie Big Data+ przygotowanym przez Computerworld i IBM Polska przedstawiane są badania dotyczące trudności jakie napotykają polskie firmy we wdrożeniu Big Data:
- niedobór wykwalifikowanej kadry specjalistów- 29%
- wysokie koszty eksploatacji sprzętu- 27%
- brak jasnego określenia potrzeby/uzasadnienia dla wdrożenia Big Data- 22%
- skomplikowana technologia, która nie przynosi spodziewanych zysków- 7%
Przepis na sukces Big Data:
- Właściwe wykorzystanie i przetwarzanie danych już istniejących (zacznijmy od dobrego wykorzystania tego co już mamy),
- Definicja potrzeb biznesowych firmy (zdefiniowana strategia, model biznesu itp.),
- Racjonalny wybór sprzętu informatycznego i oprogramowania oraz zespołu analitycznego (przemyślana inwestycja),
- Operacyjne wykorzystanie analizy Big Data w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (dane niewykorzystywane szybko tracą na jakości i użyteczności).
Big Data a inne nowinki technologiczne:
Analiza big data to nie jedyne, nowe rozwiązanie technologiczne proponowane na tzw. rynku Business Inteligence. Istnieją także inne, nowe systemy i cech analityki biznesowej:
- Wizualizacja danych,
- Analityka predyktywna,
- Mobilność danych,
- Chmura obliczeniowa (cloud computing).
Perspektywa rozwoju:
- Raport IDC prognozuje, że do 2020 r. wielkość globalnych zasobów danych może sięgać 40 ZB (zeltabajtów – 1 ZB to 2^70 bajtów)
- Rosnaca chęć wykorzystania analizy Big Data, w tym przez MSP m.in. w celu identyfikacji transakcji przeprowadzanych przez firmę oraz innych operacji mających kluczowy wpływ na funkcjonowanie operacyjne i strategiczne podmiotu
Czytaj również: Mała firma – zarządzanie w kryzysie
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski o dofinansowanie, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl