
……………………………….
Uzyskanie zgody na pobyt czasowy przez cudzoziemców w. związku z planowaną działalnością gospodarczą wymaga czasami opracowania biznes planu.
Zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Polski powyżej 3. miesięcy do 3 lat, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
Jeżeli cudzoziemiec zabiega o uzyskanie zgody na pobyt czasowy w Polsce (przy czym nie jest obywatelem UE lub nie posiada zgody na pobyt w Polsce) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą to oprócz złożenia standardowej dokumentacji (wniosek, fotografie, poświadczenie zamieszkania i ubezpieczenia) musi wykazać się posiadaniem środków finansowych lub też uwiarygodnić możliwość osiągania dochodów w wysokości zgodnej z procedurami. Procedury wymagają uwiarygodnienia osiągnięcie dochodu rocznego równego co najmniej dwunastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub umożliwiającego zatrudnienie co najmniej dwóch pracowników.
.
Urząd ds. Cudzoziemców na swej stronie podaje wprost:
„…– dokumenty potwierdzające osiągnięcie w roku podatkowym, poprzedzającym złożenie wniosku, dochodu nie niższego niż dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w trzecim kwartale roku poprzedzającego złożenie wniosku, np. CIT 8 spółki za poprzedni rok, dokumenty księgowe potwierdzające aktualny wynik finansowy spółki lub;
– dokumenty potwierdzające zatrudnienie na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy najkrócej przez okres roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników będących obywatelami polskimi lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2013r. poz. 674), np. lista płac pracowników spółki wraz z deklaracjami ZUS zbiorczą i imiennymi za ostatni miesiąc, umowy o pracę lub;
– dokumenty potwierdzające posiadanie środków pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych powyżej lub dokumenty potwierdzające prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniających się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy, np. biznesplan spółki, dokumenty potwierdzające poczynione inwestycje w zaopatrzenie i sprzęt wykorzystywany przy produkcji bądź świadczonych usługach….”
W przypadku planowanego rozpoczęcia działalności gospodarczej do uwiarygodnienia możliwości osiągania dochodów najbardziej odpowiednią formą jest biznesplan – w tym przypadku to zwykle uproszczona forma opisu planowanej działalności wzbogacona o kalkulacje finansowe.
Opracowania typu Biznes Plan to (obok dotacji) wiodący produkt Resulto. Mamy w portfolio bardzo różne inwestycje: od małych biznesów gastronomicznych po duże projekty deweloperskie, handlowe i przemysłowe.
W ocenie Resulto, aby dokument biznes planu spełniał minimalne wymogi urzędowe, to powinien obejmować minimum kilkanaście stron (podczas gdy pełen biznes plan to zwykle 75-100 stron).
Poniżej przedstawiamy standardowy tryb pracy przy opracowywaniu prostych biznes planów:
– telekonferencja (lub spotkanie) dla omówienia kluczowych cech planowanego biznesu,
– wypełnienia (przez Zamawiającego) formularza danych ewidencyjno-rejestrowych spółki: NIP, Regon, adres siedziby, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i cechy tego miejsca (powierzchnia, wyposażenie itp.).
– wypełnienia (przez Zamawiającego) formularza danych wspólników (Zarządu): imię nazwisko, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje, szkoleni itp.,
– opracowanie standardowych części biznes planu (w tym części finansowej) przez Resulto,
– przedstawienie wersji roboczej do akceptacji Klienta (termin zwykle 2-4 dni robocze od wpłaty zaliczki),
Koszt opracowania Biznes planu to zwykle kwota z przedziału cenowego 1500 zł – 3000 zł netto.
Zapraszam do korzystania z naszych usług.