Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

Co mówią o hojności Polaków zebrane pieniądze na finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W ramach XIX finału WOŚP (2011 rok) zebrano, na leczenie chorób serca u dzieci, łącznie znaczącą kwotę 45,7 mln zł. Prawdopodobnie wynik tegorocznej akcji będzie zbliżony. Akcja jak zwykle cieszyła się wielkim zainteresowaniem mediów i Polaków. Wspaniała akcja organizowana przez Wielkiego Jurka Owsiaka – czapki z głów. Bardzo akcja nam się podoba i pochwalamy ją.

Ale …. jako analitycy zadaliśmy sobie pytanie – co wyniki tej akcji mówią o hojności Polaków?

Hojność Polaków a WOŚP

Mamy w Polsce 38,5 mln mieszkańców. Po podzieleniu wychodzi że statystyczny Polak wspiera finał WOŚP kwotą 1,18 zł.

W innym spojrzeniu: mamy w Polsce 21,2 mln osób zatrudnionych oraz emerytów i rencistów, czyli osób z regularnymi (oficjalnymi) dochodami. Okazuje się, że statystyczny Polak z regularnymi dochodami wspiera finał WOŚP kwotą 2,16 zł.

 Pareto. Nie wiemy czy w tym przypadku działa zasada Pareto ale gdyby założyć że tak, to okaże się, że 20% najhojniejszych Polaków wspiera Orkiestrę średnio kwotą 4,74 zł, a 80% tych mniej hojnych wspiera akcję kwotą średnio 0,3 zł.

 Dla porównania:

– koszt jednego gofra z bitą śmietaną na jednym z około 800 koncertów orkiestry, to około 5-6 zł,

– koszty jednej kawy w kawiarni, to około 5-8 zł,

– wartość jednego datku wiernego na tacę w kościele, to średnio 4,36 zł,

– koszt 30-to sekundowego spotu telewizyjnego w dobrym czasie antenowym w TVP, to 35 tys. zł, co pomnożone przez pięciogodzinny pobyt WOŚP na antenie telewizyjnej dwójki daje kwotę 630 mln zł (blisko 14 razy więcej niż cała kwota zebrana podczas finału),

– jednotygodniowe dochody kościoła rzymskokatolickiego money.pl oszacowało na 57,7 mln zł, tj. 26% więcej niż coroczna akcja WOŚP.

 Jeżeli wydatki 3-4 osobowej rodziny podczas wyjścia na koncert WOŚP to dwa gofry i dwie kawy mamy koszt około 22 zł, a średni łączny datek czwórki statystycznych Polaków to 4,74 zł (blisko pięć razy mniej), to wnioskujemy, że Polacy są bardzo …. ?

 No coż, wnioski zostawiamy czytelnikom, ale przysłowiowa hojność Polaków nie wydaje nam się empirycznie udowodniona.

 Na pocieszenie można dodać, że z badań stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że co piąty Polak deklarował, że przekazał pomoc pieniężną lub rzeczową innym -poza WOŚP- grupom i organizacjom charytatywnym. *

*Przy powyższych obliczeniach zakładamy, że akcja Orkiestry jest na tyle szeroko promowana i na tak wiele sposobów można Orkiestrę wesprzeć, że każdy Polak ma szansę w dość wygodny sposób przyłożyć się do akcji. Dla uproszczenia obliczeń zrezygnowaliśmy z uwzględnienia darczyńców z zagranicy. Posługiwaliśmy się danymi zebranymi z różnych źródeł i nie zawsze pochodzących dokładnie z tego samego czasu stąd niektóre dane mogą nie być dokładnie porównywalne jednak naszym zdaniem nie zniekształcają całościowego obrazu nakreślonego w tej analizie.

 

Zespół i oferta Resulto.

Inne teksty z cyklu ekonomia na co dzień.

 

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.
tel. 783 366 476
www.resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.

 

 

Tagi: , ,
Wpis opublikowany w kategorii: Ekonomia na co dzień dnia 21.01.2013 o godz. 20:52
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

Skomentuj

*