Czytając dokumentację konkursów dotacyjnych, napotykamy na sformułowania i definicje, które nie do końca są jasne i w związku z tym tworzą się wątpliwości (czy dany nabór jest odpowiedni dla nas i naszego projektu? jakie warunki trzeba spełnić?). Dokumentacja powinna być jasna i zrozumiała – niestety jest to tylko założenie. Założenie to jest bardzo często weryfikowane przez potencjalnych Wnioskodawców, a urzędnicy narzekają, że musza odbierać setki telefonów i odpowiadać na pytania – mimo iż dokumentacja jest taka jasna i czytelna. Jednym z takich pojęć, które może sprawiać problemy mniej wtajemniczonym, jest „audyt efektywności energetycznej”.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
W celu wyjaśnienia naszych wątpliwości, pierwsze co robimy, to dzwonimy do punktu informacyjnego. Poniżej przykładowa rozmowa z punktem informacyjnym w trakcie trwania naboru.
– Wnioskodawca: Dzień Dobry, mam pytanie „xyz”.
– Urzędnik: Czego Pan nie rozumie? Wszystko jest przecież w regulaminie naboru.
– Wnioskodawca: W takim razie proszę o wskazanie dokładnie, w którym punkcie regulaminu?
– Urzędnik: Yyy, proszę o wysłanie maila z oficjalnym zapytaniem, to się odniesiemy.
(w zamyśle odniesiemy się za tydzień lub dwa – co z tego, że Wnioskodawca potrzebuje odpowiedzi na teraz, bo opracowuje wniosek i ma ograniczony termin).
Po tak odbytej rozmowie, nie pozostaje nic innego, jak samemu wyszukać potrzebne informacje w internecie i o ile będziemy mieli szczęście, znajdziemy je. Jedna z poszukiwanych często definicji opisana została poniżej.
.
Audyt efektywności energetycznej
Audyt efektywności energetycznej (audyt elektroenergetyczny) – to dokument zawierający opis analizy zużycia energii elektrycznej, stanu technicznego budynku oraz ocenę opłacalności ekonomicznej mające na celu poprawę efektywności energetycznej.
- Efektywność energetyczna jest przede wszystkim opłacalna z biznesowego punktu widzenia. Pozwala na oszczędność energetyczną, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
- Tak, jak w przypadku audytu energetycznego, tak samo w audycie efektywności energetycznej dokument sporządzają audytorzy/doradcy energetyczni.
- Wszystkie regulacje prawne dotyczące efektywności energetycznej zawarte są w ustawie o efektywności energetycznej (Dz.U. 2011 Nr 94, poz. 551 z późn. zm.)
W perspektywie dotacyjnej 2014-2020 dla RPO Dolny Śląsk ten dokument stanowi obligatoryjny element kryteriów wyboru projektu w działaniu 3.2 Efektywność energetyczna w MŚP i w działaniu 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych i opracowywaniu biznes planów oraz wniosków dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.