Czytając dokumentację naborów dotacyjnych, często można napotkać na sformułowania i definicje, które nie do końca są jasne i nie do końca odpowiadają na nasze wątpliwości (wpisujemy się w nabór, czy nie wpisujemy? nasz projekt jest właściwy, czy nie?). Dokumentacja jest stworzona tak, aby czytający mieli właściwy ogląd sytuacji i rozumieli działanie danego naboru. Takie jest założenie, które weryfikuje rzeczywistość, a urzędnicy narzekają, że muszą odbierać setki telefonów dziennie i odpowiadać na pytania – mimo iż (podobno) wszystko jest w dokumentacji. Jednym z takich pojęć, które może sprawiać problemy mniej wtajemniczonym, jest „audyt energetyczny„.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
Audyt energetyczny – definicja i rodzaje
Audyt energetyczny – to dokument służący do wskazania optymalnego zużycia energii w porównaniu do aktualnych parametrów zużycia energii przez dany budynek (wraz z urządzeniami technicznymi oraz instalacją). Dokument stanowi założenie w projekcie budowlanym. Wszystkie regulacje prawne dotyczące audytu energetycznego znajdują się w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2008 Nr 223 poz. 1459 z późn. zm.).
Formę i zakres audytu energetycznego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Generalnie audyt energetyczny przeprowadza audytor lub doradca energetyczny – listę audytorów można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych z zastrzeżeniem, że w Polsce ten zawód nie jest certyfikowany choć w niektórych krajach UE niezbędne jest posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu w zakresie audytora energetycznego.
Obowiązki przedsiębiorcy i kary pieniężne dotyczące audytu energetycznego:
- przedsiębiorca przechowuje przez okres 5 lat do celów kontrolnych, dane dotyczące audytu energetycznego przedsiębiorstwa
- przedsiębiorca, zawiadamia Prezesa URE o przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa, w terminie 30 dni od dnia zakończenia jego przeprowadzania. Do zawiadomienia należy dołączyć informację o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii, wynikających z przeprowadzonego audytu energetycznego przedsiębiorstwa
- kara maksymalna za niedopełnienie tego obowiązku – do 5 % obrotu.
Rodzaje audytów energetycznych:
- audyt energetyczny budynków przemysłowych
- audyt energetyczny sieci ciepłowniczych
- audyt energetyczny źródła ciepła, energii elektrycznej i chłodu
- audyt energetyczny procesów technologicznych
- audyt elektroenergetyczny (audyt efektywności energetycznej).
W perspektywie dotacyjnej 2014-2020 dla RPO Dolny Śląsk ten dokument stanowi obligatoryjny element kryteriów wyboru projektu m.in. w działaniu 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym lub działaniu 3.2 Efektywność energetyczna w MŚP.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych i opracowywaniu biznes planów oraz wniosków dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.