Jaka jest definicja Due diligence, czy też w języku polskim należyta staranność?
Due diligence
Jest procesem (realizowanym zwykle w kontekście planowanych transakcji kupna/sprzedaży całości lub części przedsiębiorstwa) którego przedmiotem są pogłębione, szczegółowe analizy, w ramach których m.in.: dokonuje się oceny jakości i powtarzalności wyników spółki, pozycji rynkowej, poprawności dokumentacji finansowej. Identyfikuje się i określa skalę zagrożeń finansowych i biznesowych związanych z prowadzona działalnością.
Due diligence jest procedurą dostosowywaną indywidualnie do badanego przedsiębiorstwa i zwykle stanowi podstawię do ustalenia wartości przedmiotowego przedsiębiorstwa z punktu widzenia konkretnego inwestora.
Najczęściej badanie due diligence zlecane jest do wykonania przez potencjalnego Kupującego, np. anioł biznesu, fundusz inwestycyjny (seed capital, venture capital), inwestor branżowy. Zdarza się, że analiza due diligence jest prowadzana na zlecenie podmiotu sprzedającego, co pozwala oferentowi wykryć wszystkie słabe punkty oferty i usunąć je lub zminimalizować ich negatywny wpływ na cenę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
Analiza ta przeprowadzana jest m.in. w takich obszarach jak:
- produkty/usługi,
- klienci i konkurenci,
- rynki zbytu i zaopatrzenia,
- zespół zarządzający i kluczowi pracownicy,
- organizacja przedsiębiorstwa,
- analiza finansowa,
- analiza aspektów prawnych,
- analiza aspektów podatkowych,
- analiza aspektów technologicznych,
Do przeprowadzenia badania due diligence angażuje się specjalistów, zwykle: analityków finansowych, prawników, doradców podatkowych, rzeczoznawców majątkowych, specjalistów branżowych, itp.
Przykładowy zakres dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia due diligence (dostępny na żądanie – dane kontaktowe).
Due Diligence – czyli jak poznać prawdę o spółce.
Opracowujemy wnioski o dofinansowanie, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę:
tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.