Franszyza ubezpieczeniowa, to zapis umowy ubezpieczenia, przerzucający na ubezpieczającego część poniesionej szkody.
Najczęściej spotykanymi pojęciami, w treści ogólnych warunków ubezpieczenia, są pojęcia franszyzy integralnej, franszyzy redukcyjnej oraz udziału własnego.
Co oznaczają owe pojęcia dla ubezpieczającego? Warto się zapoznać z ich definicją.
Rodzaje franszyzy ubezpieczeniowej
- franszyza integralna (warunkowa) – ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekracza przyjętego w umowie minimum – inaczej, jest to próg (może być oznaczony kwotowo albo jako procent sumy ubezpieczenia), po przekroczeniu którego ubezpieczyciel odpowiada za szkodę, jeśli szkoda jest wyższa od progu, wówczas szkoda jest w pełni wypłacana, istotą franszyzy integralnej jest więc wyłączenie z odpowiedzialności szkód poniżej określonej wartości, zwykle szkód o niewielkiej wartości,
- franszyza redukcyjna (bezwarunkowa) – ubezpieczyciel, bez względu na wysokość szkody, obniża odszkodowanie o część określoną w pieniądzu (wysokość franszyzy) lub jako procent sumy ubezpieczenia.
Pojęcia franszyzy redukcyjnej i udziału własnego w obecnej praktyce ubezpieczeniowej występują zamiennie i jako pojęcia tożsame. Kiedyś różnica polegała na tym, że franszyza redukcyjna była wyrażana kwotowo, a udział własny wskazywał na procentowy „udział” osoby ubezpieczonej w szkodzie.
Stosowanie franszyz i udziałów własnych zawsze prowadzi do „ograniczenia” odszkodowania.
Czytaj więcej o liczbie wypadków, a ubezpieczeniu OC.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski dotacyjne oraz biznes plany. Zapytaj o naszą ofertę:
tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.