Obligacje komercyjne (przedsiębiorstw) –
to dłużny instrument finansowy, na podstawie którego emitent zaciąga zobowiązanie u obligatariusza (osoby dysponującej wolnymi środkami finansowymi – inwestora) na określony z góry czas.
W praktyce, jest to forma prawna pożyczki, w której pożyczkodawcy (inwestorzy) oczekują jak najwyższych odsetek, przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie.
Jak inwestować w obligacje (przedsiębiorstw / komercyjne)?
Inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw jest formą lokowania posiadanych oszczędności, która przynosi stabilny i z góry określony dochód.
Obligacje korporacyjne mogą emitować podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne (zgodnie z definicją ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o obligacjach). W praktyce więc emitentami obligacji przedsiębiorstw mogą być spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz, pomimo nieposiadania osobowości prawnej, spółki komandytowo-akcyjne.
Współcześnie dokument obligacji zazwyczaj nie ma już formy dokumentu papierowego i funkcjonuje jedynie jako zapis elektroniczny w systemie komputerowym. Kiedyś obligacje miały zwykle charakter dokumentu papierowego.
Czy warto inwestować w obligacje?
Korzyści z inwestycji w obligacje przedsiębiorstw (komercyjne)
Powody dla których inwestorzy wybierają tę formę lokowania kapitału w obligacje korporacyjne:
- potencjalny dochód wyższy od lokat bankowych (kupony obligacji komunalnych często przekraczają poziom 10% w skali roku), Uwaga: wyższy dochód wiąże się zwykle z wyższym ryzykiem.
- płynność (możliwa jest odsprzedaż obligacji na rynku wtórnym z zachowaniem zainwestowanych środków według bieżącej wartości rynkowej). Uwaga: płynność wielu obligacji na rynku giełdowym Catalyst jest bardzo mała i sprzedaż obligacji przed terminem wymagalności wiąże się często z utratą części zainwestowanego kapitału.
- dodatkowe uprawnienia (kupony wypłacane kwartalnie, uprawnienia do zamiany obligacji na akcje lub objęcia kolejnej emisji obligacji).
- dodatkowe zabezpieczenia obligacji (niektóre rodzaje obligacji posiadają gwarancje spłaty, są zabezpieczone na aktywach emitenta np. nieruchomości, wierzytelności, zapasy).
Ryzyko inwestycji w obligacje przedsiębiorstw (komercyjne)
Ryzyko związane z inwestowaniem w obligacje korporacyjne wiąże się głównie z niewypłacalnością emitenta obligacji, co oznacza dla inwestora utratę całości lub części zainwestowanego kapitału.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1300, z późn. zm.).
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski dotacyjne, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę:
tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.