W poprzednim wpisie wspomnieliśmy o tym, że około ¼ projektów (szacunkowo) ubiegających się o dotacje unijne w mijającej perspektywie 2007-2013, wymagała posiadania opinii o innowacyjności. Wiązało się to m. in. z tym, że założeniem instytucji rozdysponowujących środki pieniężne, przeznaczone na dotacje, było zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Jak poprzednia perspektywa polepszyła innowacyjność Polski? Niezbyt udanie, czego dowodem jest wciąż jedna z ostatnich pozycji w rankingu innowacyjności państw UE oraz fakt, że na kolejne lata zamierza się zwiększyć wydatki publiczne na badania i rozwój z obecnych 0,9% PKB, do 1,7% PKB. Czy to pomoże? Przekonamy się za kilka lat. Jednak w nowych naborach w latach 2014-2020, opinie o innowacyjności będą prawdopodobnie bardziej potrzebne, niż w poprzedniej perspektywie.
⇒ Znajdź odpowiednią dotacje dla siebie i firmy (tabelka) ⇐
Czym jest opinia o innowacyjności?
Opinia o innowacyjności jest obiektywną opinią eksperta na temat technologii, która jest planowana do wdrożenia w danym podmiocie realizującym nowy projekt / inwestycję. Dzięki posiadaniu takiej opinii, zwiększa się szansę na pozyskanie środków z Unii Europejskiej. Opinia o innowacyjności jest w tym wypadku bardzo pomocna. Jednak nie wszystkie nabory stawiają wymóg posiadania takiej opinii, nie jest to obligatoryjne, a bynajmniej nie było obligatoryjne, co może się zmienić i zapewne się zmieni, w nowej perspektywie. Nawet w przypadku, jeśli taka opinia o innowacyjności nie jest wymagana, to jej załączenie do wniosku o dofinansowanie, może zwiększyć szansę na pozytywny rezultat oceny i podnieść „prestiż” projektu.
Co powinna zawierać opinia o innowacyjności?
- dokładną charakterystykę planowanej do wdrożenia technologii,
- okres, w jakim jest ona stosowana w kraju.
Gdzie uzyskać opinię o innowacyjności?
- uczelnia wyższa,
- instytuty przemysłowe,
- jednostki B+R (badawczo – rozwojowe),
- centra B+R,
- organizacja techniczna.
Warunki uzyskania opinii o innowacyjności
- średni okres potrzebny na uzyskanie może wynieść ok. 2 tygodni,
- wymagany opis technologii (opis branży – w celu znalezienia odpowiedniego specjalisty i oceny poświęconego czasu na stworzenie opinii oraz ceny takiej opinii.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski dotacyjne oraz biznes plany. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.