W naszym poprzednim artykule przedstawialiśmy definicję biznes planu. Niniejszy artykuł będzie traktował o definicji studium wykonalności.
Czym jest studium wykonalności?
Studium wykonalności – to odmiana biznes planu, która jest szeroko stosowana przy planowaniu inwestycji o charakterze infrastrukturalnym i niekomercyjnym.
Czym jest studium wykonalności? Definicja
Najprostsza definicja studium wykonalności, to definicja oznaczająca ocenę i analizę potencjału projektu, poprzez określenie jego mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń z nim związanych, zasobów, jakie będą niezbędne do realizacji projektu, oraz ocenę szans jego powodzenia.
Studium wykonalności przeprowadza się w fazie formułowania projektu i powinno stanowić plan projektu. Stworzenie studium wykonalności jest zlecane przez pomysłodawcę/sponsora projektu, w celu oceny jego wykonalności – ocena pozytywna, bądź negatywna.
Studium wykonalności, to drobiazgowa analiza możliwości wykonania czegoś – muszą w nim zostać określone i krytycznie przeanalizowane wszystkie szczegóły operacyjne jego wdrażania.
Czytaj więcej o pisaniu wniosków dotacyjnych i aktualnych naborach.
Co powinno zawierać studium wykonalności?
Studium wykonalności składa się z wielu elementów – m.in. analizy rynku, analizy technicznej, analizy strategicznej oraz przede wszystkim z analizy ekonomicznej.
Poprawnie wykonana analiza wykonalności powinna zawierać:
- opis stanu obecnego,
- opis (model) stanu idealnego – przyszłego,
- model opisujący system, w jakim funkcjonuje ulepszany przedmiot (i jego miernik), w tym zależność nakładów w porównaniu do postępu,
- opis i deklaracja planowanego postępu (mierzalny cel projektu),
- ocenę (ryzyko) wykonalności planowanego celu,
- warianty alternatywne.
W literaturze można spotkać różne „definicje” studium wykonalności.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski dotacyjne oraz biznes plany. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.