Umowa inwestycyjna jest zwykle zawierana w okolicznościach, w których partnerzy biznesowi (zwykle pomysłodawca i inwestor np. Anioł Biznesu lub Fundusz inwestycyjny) planują podjąć wspólne działania gospodarcze – zwykle planują założyć spółkę z o.o. lub spółkę komandytową.
Umowa inwestycyjna reguluje stosunki pomiędzy jej stronami
W procesie inwestycyjny umowa inwestycyjna zwykle towarzyszy takim dokumentom jak term sheet (powstaje przed umową inwestycyjną) i umowa spółki (powstaje zwykle w tym samym czasie co umowa inwestycyjna). Umowa inwestycyjna reguluje zwykle kwestie, które nie zostały uregulowane w umowie spółki.
Każda inwestycja wymaga przygotowania umowy inwestycyjnej „szytej na miarę”. Postanowienia zawarte w umowie inwestycyjnej zależą m.in. od:
- skłonności do ryzyka stron transakcji,
- rodzaju i wielkości wkładów,
- biznesowych ról wspólników,
- otoczenia prawnego i biznesowego dotyczącego pomysłu,
- warunków biznesowych ustalonych przez strony transakcji (sposoby wyjścia z inwestycji, sposoby nadzoru nad działalnością spółki, metody minimalizacji strat, metody wyjścia z inwestycji itp.).
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Zapytaj o naszą ofertę:
doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.
tel.: +48 783 366 476
e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.