Wzrost innowacyjności i wzmocnienie konkurencyjności poprzez badania naukowe i ich komercjalizację, to główne założenia największego w historii UE programu – Horyzont 2020. Na ten cel zamierza przeznaczyć się 80 mld euro. Program dużą uwagę przywiązuje do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla MSP ma zostać przeznaczone około 9 mld euro, z czego 3 mld będą pochodzić z Instrumentu MSP, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. Duża pula środków będzie pochodzić również z programu COSME, który w dużej mierze będzie kontynuacją, realizowanego w latach 2007-2013, Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Budżet COSME wynosi 2,3 mld euro.
Cel programu COSME
COSME – nowy program w okresie budżetowym 2014-2020, którego celem jest:
- zwiększenie i wzmocnienie konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
- wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Poprawa dostępu do finansowania – Instrument kapitałowy (inwestycje w MŚP w fazie ekspansji), Kredyt (do udzielenia gwarancji na pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw).
Program COSME składa się z czterech głównych działań, z których każde podzielone jest na zadania szczegółowe, co ma służyć bardziej precyzyjnej realizacji założeń całego programu:
1. Poprawa warunków konkurencyjności i trwałości działających w UE przedsiębiorstw, w tym funkcjonujących w sektorze turystyki:
- poprawa i wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP,
- opracowanie nowych strategii na rzecz konkurencyjności, w tym poprawa projektowania, wdrażania i oceny polityk wpływających na konkurencyjność i trwałość przedsiębiorstw, zwiększenie programów i działań na rzecz MŚP, a także zapewnienie rozwoju odpowiedniej infrastruktury, rozwój klastrów i sieci biznesowych na światowym poziomie,
- zwiększenie inicjatyw przyspieszających powstawanie konkurencyjnych branż.
2. Wspieranie tworzenia i rozwoju MŚP:
- wsparcie dla otoczenia biznesu,
- pomoc młodym przedsiębiorcom, a także nowym i potencjalnym przedsiębiorcom, w tym kobietom, które zamierzają otworzyć swoją własną firmę,
- tworzenie krajowych programów szerzących wiedzę na temat zakładania własnej działalności gospodarczej.
3. Poprawa dostępu MŚP do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek:
- dostęp do funduszy dla nowo powstałych małych i średnich przedsiębiorstw,
- pomoc w tworzeniu transgranicznych przedsiębiorstw.
4. Poprawa dostępu do rynków wewnątrz UE, jak i na świecie:
- wsparcie sieci Enterprise Europe Network,
- zwiększenie dostępu MŚP do jednolitego rynku,
- pomoc dla MŚP w dostępie do rynków poza Unią,
- poprawa współpracy przemysłowej, w tym zwiększenie dialogu z krajami trzecimi.
Dla kogo program COSME
- przedsiębiorstwa, które będą miały możliwość dofinansowania swojej działalności,
- obywatele, którzy będą mogli liczyć na pomoc przy zakładaniu swojej firmy,
- organizacje otoczenia biznesu,
- administracja regionalna i krajowa – władze państw członkowskich, którym inicjatywy podejmowane w ramach Programu będą pomagały w urzeczywistnianiu niezbędnych reform na rynku.
Finansowanie z programu COSME
- program COSME będzie działał na zasadzie gwarancji finansowania dla banków, pomagając im zapewnić więcej pożyczek i leasingu finansowego,
- poprzez efekt dźwigni wywoływany przez tego typu instrument, jedno euro zainwestowane w gwarancję kredytową umożliwia finansowanie dla firmy w wysokości do 30 EUR,
- pożyczki może dostać nawet 330 tys. mikro-, małych i średnich firm z całej Europy,
- łączna wartość pomocy wyniesie do 21 mld EUR,
- część budżetu COSME będzie inwestowana w fundusze oferujące kapitał wysokiego ryzyka przeznaczony na ekspansję MSP i wsparcie na etapie wzrostu – zarządzający funduszami będą działać na zasadach komercyjnych – kapitał pozyska około 500 przedsiębiorstw, a ogólna wielkość inwestycji osiągnie do 4 mld EUR.
Statystyka z ubiegłych lat
- poprzednik COSME przyczynił się do uruchomienia w Europie w latach 2007–13 kwoty ponad 16 mld EUR w formie pożyczek i 2,8 mld EUR kapitału wysokiego ryzyka dla ponad 328 tys. firm z sektora MSP,
- stworzenie ponad miliona miejsc pracy.
- na podstawie doświadczeń z poprzedzającego COSME programu na rzecz konkurencyjności i innowacji, organizatorzy oczekują, że 90% beneficjentów będą stanowić firmy zatrudniające do dziesięciu pracowników, a średnia kwota pożyczki gwarantowanej wyniesie ok. 65 tys. EUR.
Źródło:http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/cosme/index_en.htm
Czytaj więcej o wsparciu firm w latach 2014-2020.
Zapraszamy do współpracy przy pozyskiwaniu dotacji.
Pomagamy w rozwoju biznesu. Zapytaj o naszą ofertę:
tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.