W latach 2014-2016 bardzo dużą popularnością na Dolnym Śląsku cieszyły się nabory dotacyjne w ramach konkursu 1.5 A „Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MSP”. Przedsiębiorcy mogli finansować m.in. zakup maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz (w ograniczonym zakresie) nieruchomości w celu osiągnięcia zakładanych celów projektu. W 2018 roku zamiast do 1.5 A, przedsiębiorcy będą mogli aplikować do schematu 1.5 B. Z pozoru są to podobne konkursy. Jednak diabeł tkwi, jak zwykle, w szczegółach.
Znajdź odpowiednie dofinansowanie dla siebie.
- Ogłoszenie naboru: 28 listopad 2018
- Termin składania wniosków: od 28 grudnia 2018
- Pula: 55 161 600,00 zł.
Różnica między schematem 1.5 A, a planowanym na 2018 rok schematem 1.5 B
- Schemat 1.5 A „Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MSP”.
- Schemat 1.5 B „Wsparcie na inwestycje w zakresie wdrożenia wyników prac B+R w działalności przedsiębiorstw (np. uruchomienia masowej produkcji w przedsiębiorstwach) wynikających między innymi z Działania 1.2 (wdrożenie wyników prac B+R w działalności przedsiębiorstwa)”.
Zarówno schemat 1.5 A, jak i 1.5 B mają na celu wzrost innowacyjności dolnośląskich firm, poprzez wdrożenie innowacji produktowych lub procesowych. Główna różnica polega jednak na tym, że w schemacie 1.5 B nowe procesy, technologie, czy produkty / usługi muszą wynikać z przeprowadzonych wcześniej prac badawczo – rozwojowych B+R (projekt ma być kontynuacją poprzednich działań podjętych przez Wnioskodawcę).
Nabór 1.5 B dotyczy komercjalizacji wcześniejszych prac badawczo – rozwojowych. Na przeprowadzenie prac badawczo – rozwojowych można było oraz wciąż można pozyskać dofinansowanie, m.in.:
- konkurs 1.2.1 A w ramach RPO Dolnego Śląska „Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R”
- nabór odbywał się w 2015, 2016 i 2017 roku, planowany jest również na początku 2018 roku
- poddziałanie 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, tzw. „szybka ścieżka” w ramach PO Innowacyjny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju NCBiR
- w latach poprzednich szybka ścieżka odbywała się po kilka razy rocznie, nabór w 2017 wciąż trwa, w 2018 również jest planowany.
Powyższe nabory dot. prac badawczo – rozwojowych (B+R) wydają się trudne (i takie są), jednak nasi Klienci (z naszą pomocą) z powodzeniem aplikowali i pozyskali wielomilionowe dofinansowania na swoje projekty, m.in.:
- branża wysoko przetworzonej żywności, projekt realizowany w kooperacji z jednym z wrocławskich uniwersytetów, wartość projektu 3,5 mln zł
- branża materiałów budowlanych, dotacja dla wiodącego producenta z branży materiałów budowlanych, wartość projektu 10 mln zł.
Aby projekt odniósł sukces w trudnych naborach dot. prac B+R należy się odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest z naborem 1.5 B – przygotowanie projektu i podmiotu do aplikowania jest bardzo ważne. Bez wykazania kontynuacji, przeprowadzonych prac B+R i ich wdrażania, pozyskanie dofinansowania może okazać się niemożliwe (zbyt mała liczba punktów przy ocenie merytorycznej).
Dodatkowo naborów dot. przeprowadzanie prac badawczo – rozwojowych było sporo w latach 2014 – 2017, z tego względu konkurencja może być duża. Projekty B+R trwały średnio 12-24 miesięcy, więc wiele z nich zostało już zakończonych. Jeśli zakończono je z sukcesem (uzyskano zakładane wyniki prac B+R), są one teraz gotowe do komercjalizacji.
Czasu jest jeszcze sporo – ponad rok, jednak przygotowania do aplikowania do konkursu 1.5 B należy rozpocząć jak najszybciej.
Skontaktuj się z Resulto i przygotuj do naboru 1.5 B
Typy projektów w konkursie 1.5 B
Dotacje można otrzymać podobnie jak w schemacie 1.5 A na innowacje produktowe lub procesowe:
- nowe lub ulepszone produkty / usługi
- zmiany procesu produkcyjnego / sposobu świadczenia usług.
Czytaj więcej o naborze 1.5 B – dla kogo, jakie warunki należy spełnić, jakie koszty się kwalifikują, procedura oceny, kryteria wyboru projektów, punktacja itp.
Pomagamy w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie unijne oraz pisaniu biznes planów. Przeprowadzamy również audyt możliwości dotacyjnych. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj w celu ustalenia szczegółów współpracy: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.