Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

Ile pracujemy w Polsce

W poprzednim artykule pokazaliśmy ilość dni wolnych przypadającą statystycznie w 2013 roku. Liczba ta wyniosła 178 dni.

W niniejszym artykule przedstawimy różnicę w ilości przepracowanych godzin tygodniowo – między przedsiębiorcą, a pracownikiem zatrudnionym na etat.

Badania na temat czasu pracy Polaków

Profesor psychologii Dominika Maison, z Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadziła sondaż na 500-osobowych grupach. Wyniki badań nie powinny nikogo zaskakiwać – przedsiębiorcy pracują średnio o 8 godzin tygodniowo dłużej od pracowników zatrudnionych na etacie.

Dodatkowo ponad 27 % „etatowców” chodzi na zwolnienia lekarskie, przy tylko 13% przedsiębiorców. Pracownicy zatrudnieni na etacie często biorą zwolnienia z mniej poważnych powodów – lekkie przeziębienie, a przedsiebiorcy z bardziej poważnych – rzeczywista choroba. Podobnie sprawa wygląda z urlopami.  W ostatnim roku na urlop wybrało się 59% przedsiębiorców, przy 78% pracowników zatrudnionych na etacie. Pracodawca musi pilnować biznesu, żeby nie stracić pozycji rynkowej i osiągać zadowalające go wyniki finansowe. Ponadto poza dbałością o wyniki finansowe firm musi dużo czasu przeznaczać na wypełnianie obowiązków administracyjnych.

Przedsiębiorcy pracują tygodniowo średnio po 51 godzin, a osoby na etatach po 43 godziny. Biorąc pod uwagę ilość zwolnień lekarskich oraz urlopy, zespół Resulto zastanawia się, czy hipoteza, że etatowcy są bardziej wypoczęci od przedsiębiorców, jest bliska prawdy.

Czy te badania mogą obalić stereotyp „przedsiębiorcy wyzyskiwacza” oraz świadczyć o tym, że przedsiębiorcy są najciężej pracująca grupą społeczną?

Ostateczną ocenę pozostawiamy czytelnikom.

Źródło:pb.pl.

Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Zapytaj o naszą ofertę:

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.

tel.: +48 783 366 476

e-mail: poczta@resulto.pl

logo_resulto

Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.

Tagi: , , , , , , ,
Wpis opublikowany w kategorii: Ekonomia na co dzień dnia 9.06.2014 o godz. 10:46
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

Skomentuj

*