W nowej perspektywie unijnej 2014-2020 nastąpi kilka istotnych zmian, w porównaniu z latami 2007-2013. Jedną z najważniejszych zmian, jest zmniejszenie poziomu dofinansowania regionalnego dla projektów, czyli po prostu niższe dotacje i wymagany większy wkład własny Wnioskodawców. Każdemu z województw, w zależności od poziomu i potencjału rozwoju, został przydzielony inny poziom dofinansowania.
Poniżej została przedstawiona mapka z ustalonymi poziomami dofinansowania dla poszczególnych województw.
.
⇒ Znajdź odpowiednią dotacje dla siebie i firmy ⇐
Mapa pomocy regionalnej – poziom dofinansowania w latach 2015-2020
Na najwyższe dotacje może liczyć cała „ściana wschodnia”, czyli najsłabiej gospodarczo rozwinięte regiony Polski. Z kolei na wysokie dotacje nie mają co liczyć na przykład przedsiębiorcy z Warszawy, czyli najlepiej rozwiniętego gospodarczo obszaru Polski.
Poniższy rysunek (źródło:parp.gov.pl) przedstawia „bazowe poziomy dofinansowania” dla poszczególnych regionów. Województwo mazowieckie, jako jedyne, zostało podzielone na podregiony ze zmiennymi poziomami dofinansowania (dodatkowo miasto Warszawa, jako najlepiej rozwinięty obszar województwa i Polski, ma najniższy bazowy poziom dofinansowania, do końca 2017 roku jest to 15%, potem tylko 10%).
Czytaj więcej o regionalnych programach operacyjnych.
Czytaj więcej o pisaniu wniosku o dofinansowanie i aktualnych naborach.
Jak ustalić możliwy poziom dofinansowania w ramach RPO dla przedsiębiorstwa?
Poziom dofinansowania zależy od poziomów bazowych dla danego województwa i premii za wielkość przedsiębiorstwa, które ubiega się o dofinansowanie z funduszów europejskich.
Mikroprzedsiębiorstwo otrzymuje 20% premii do poziomu bazowego, małe przedsiębiorstwo otrzymuje 10% lub 20% premii do poziomu bazowego, z kolei średnie i duże przedsiębiorstwa nie mogą liczyć na żadną premię.
Z tego względu, na najwyższe dotacje w 2015 roku i latach następnych, mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa z województwa warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Poziom dofinansowania dla nich będzie wynosić nawet 70%.
Czytaj więcej o zmianach w unijnej perspektywie 2014-2020.
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Opracowujemy wnioski o dofinansowanie, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.