Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

MPWiK produkuje energię z OZE na bazie biogazu

MPWiK - widok na Oczyszczalnię Janówek

Wczoraj (23.03.2013) mieliśmy okazję zwiedzać Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków Janówek. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu oraz pełną gospodarką osadową. Wybudowanie Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków to największa i najważniejsza inwestycja komunalna ostatnich lat na Dolnym Śląsku. Dla nas najciekawsze było to, że oczyszczalnia produkuje zieloną energię.

Energia z OZE na bazie biogazu

W wyniku procesu fermentacji osadu oddzielonego od ścieków jest wytwarzany biogaz, z którego z kolei produkowana jest energia elektryczna. Oprócz energii elektrycznej produkowana jest energia cieplna jako wynik chłodzenia generatorów i spalin. Energię cieplną wykorzystuje się do podgrzewania fermentowanego osadu. Na terenie oczyszczalni zainstalowane są trzy generatory o mocy 0,6 MWe każdy. Podczas naszego zwiedzania pracowały dwa z nich z mocą 500 kW każdy (patrz trzecie zdjęcie). Wynika z tego, że Oczyszczalnia produkuje 24 MWh energii elektrycznej na dobę co przy dzisiejszych cenach (ceny giełdowe w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek złotych: IRDN=160 zł/MWh oraz OZEX_A=130 zł/MWh) powinno dawać przychody na poziomie około 209 tys. zł miesięcznie. Kwota nie do pogardzenia.

MPWiK - widok na Oczyszczalnię Janówek

MPWiK – widok na Oczyszczalnię Janówek

MPWiK - sterownia Oczyszczalni

MPWiK – sterownia Oczyszczalni

MPWiK sterowanie generatorami OZE

MPWiK – sterowanie generatorami OZE

 

Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Zapytaj o naszą ofertę:

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.

tel.: +48 783 366 476

e-mail: poczta@resulto.pl

logo_resulto
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.

Tagi: , , ,
Wpis opublikowany w kategorii: Case study, Doradztwo finansowe, OZE dnia 24.03.2013 o godz. 12:00
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

Skomentuj

*