Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

Niesprawiedliwe górnicze emerytury – nieefektywne górnictwo

Choć nie cierpię związków zawodowych (a tych górniczych w szczególności) to „podziwiam” ich sprawność w zdobywaniu sobie przywilejów kosztem innych grup społecznych (m.in moim i moich najbliższych, co uzasadnia moją niechęć do nich) – to inne grupy zawodowe dokładają się rokrocznie do górniczych emerytur.

Nieefektywne górnictwo

Z rządowych wyliczeń wynika, że górnicy wpłacają do ZUS 2,1 mld zł, a dostają w formie emerytur 8,5 mld zł – czyli 6,4 mld zł deficytu! Oprócz tego, że Państwo rokrocznie dokłada około 6 mld zł do górniczych emerytur to jeszcze regularnie dotuje przemysł górniczy (3,49 mld zł w latach 2005-2010). Druzgocące jest porównanie rocznych przychodów górnictwa węgla kamiennego szacowanych średnio za ostatnie 10 lat na 17 mld zł (około 25 mld w roku 2012) z rokroczną dotacją do emerytur górniczych na poziomie 6 mld zł. Polskie górnictwo jest nieefektywne ekonomicznie przy czym (…) 70 proc. kosztów wydobycia stanowią płace. Sektor górniczy wytwarza zaledwie 3 proc. polskiego PKB brutto, a na tonę wydobywanego węgla aż sześć ton jest marnowanych (…).

Nie miałbym nic przeciwko wyższym i wcześniejszym górniczym emeryturom, gdyby ich koszt ponosili albo sami górnicy (albo przedsiębiorstwa górnicze) w postaci wyższych składek emerytalno-rentowych. Wówczas wątpliwa rentowność polskiego górnictwa jeszcze bardziej by się obniżyła, bo zyski tej branży w bardzo dobrym roku 2012 wyniosły około 2 mld zł (np. w roku 2009 strata wyniosła 184 mln zł), a wspomniane na wstępie, nieobciążające wyniku dotacje do emerytur górniczych to 6 mld zł i kilkaset milionów dodatkowych dotacji i refundacji. Gdyby je uwzględnić wynik branży byłby ujemny nawet w najlepszych latach. Szkoda, że rząd (główny właściciel Polskich kopalń) nie  przedstawia rzetelnego, całościowego wyniku górnictwa – rzetelne kalkulacje mogłyby pomóc w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Warto również zauważyć, że import węgla (bo jest tańszy) do Polski rośnie od lat i w okresie 2008-2009 wynosił po 10 mld ton rocznie wobec krajowego wydobycia na poziomie 80 mld ton rocznie (wobec 103 mld ton w roku 2001).

Wygląda na to, że utrzymujemy nierentowną branżę, trujemy się spalanym w elektrowniach węglem, a górniczo-energetyczne lobby blokuje w Polsce rozwój czystszych ekologicznie metod wytwarzania energii z wiatru, wody i słońca.

Jest bardzo korzystnie (finansowo) być młodym górniczym emerytem – ale tak samo niekorzystnie jest być  w grupach zawodowych które na te przywileje górnictwa się składają.  Wybierzmy odważniejszych polityków – polityków zdolnych intelektualnie i decyzyjnie do faktycznych reform.

Kilka dodatkowy cytatów:

….Reforma górniczych emerytur jest nie do uniknięcia, bo dziś takie same przywileje mają zarówno górnicy pracujący na przodku, bezpośrednio wydobywający węgiel, jak i ślusarze czy elektrycy pracujący w kopalniach… Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu odpowiedzialny za górnictwo. – Praca górnika wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 40 czy 50 lat temu…..Na froncie węglowo-kamiennym pracuje dziś 20 proc. górników zatrudnionych w kopalniach….spora część górników odchodzi na emeryturę w wieku 43-44 lat…W Niemczech górnicy dołowi mają prawo do emerytury, jeżeli ukończyli 60 lat i wykażą 25 lat ubezpieczenia emerytalnego. W Czechach idą na emeryturę w wieku 63 lat, a we Francji – 55 lat.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,12583362,Czy_gornikom_naleza_sie_specjalne_przywileje_.html#ixzz2c82IMInj

Oraz

 – Polskie górnictwo jest nieefektywne. 70 proc. kosztów wydobycia stanowią płace. Sektor górniczy wytwarza zaledwie 3 proc. polskiego PKB brutto, a na tonę wydobywanego węgla aż sześć ton jest marnowanych – wylicza dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju. ….Przytacza raport Najwyższej Izby Kontroli z roku 2011, który wskazuje, że „wydobycie węgla kamiennego w Polsce nosi cechy gospodarki rabunkowej”. ……– Jeżeli w Niemczech w tzw. zielonej energetyce cztery miliony prywatnych obywateli sprzedają energię elektryczną z mikroinstalacji, jeżeli powstało tam 380 tys. miejsc pracy i mają wielokrotnie czystsze powietrze od nas, to pytanie jest, czy nas stać na brnięcie w energetykę węglową? – podsumowuje dr Michał Wilczyński. ….nie możemy inwestować miliardów w elektrownie węglowe mając świadomość, że paliwo do nich będziemy importować. Polski węgiel nie jest w stanie kosztowo konkurować np. z australijskim czy południowoafrykańskim. Tam wydobywa się węgiel na powierzchni, czyli odkrywkowo – tłumaczy dr Michał Wilczyński…

http://www.newseria.pl/news/wydobycie_wegla_w_polsce,p432215833

Przywileje górnicze:

– 14-tka (13-tek nie ma), – 15-tka, – Barbórka, – Bony świąteczne, – Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł / mies.), – Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla!); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton, – Dodatek eksportowy, – Dodatek zmianowy, – Dofinansowanie do kolonii, – Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych, – Gwarancja corocznej waloryzacji pensji, – Nagroda z zysku do podziału (o ile był jakiś zysk), – Premia regulaminowa,- Premia uznaniowa, – Skrócony czas pracy, – Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej, – Stażowe, Wyprawka dla dzieci, tzw. „ołówkowe”, – Zjazdowe” (każdy, kto zjeżdża na dół kopalni ma „za nic” – parę lat temu dostawał – 11 zł / dzień),- Związku zawodowe. W sumie o ponad 20 dodatkowych przywilejach (dzięki Karcie Górnika)

 

Materiał powstał w oparciu o analizę informacji internetowych bez weryfikacji informacji w materiałach źródłowych.

Źródła:

http://gornictwo.wnp.pl/doplaty-do-gornictwa-nie-pomagaja-bezposrednio-produkcji,152338_1_0_1.html

http://www.gwarkowie.pl/pliki/1274532907.pdf

http://www.newseria.pl/news/wydobycie_wegla_w_polsce,p432215833

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,12583362,Czy_gornikom_naleza_sie_specjalne_przywileje_.html?as=2

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/729397,wyniki-gornictwa-w-2012-zysk-w-wysokosci-2-mld-zl-ale-sprzedaz-slabnie,1,id,t,sa.html?cookie=1

http://www.rp.pl/artykul/987161.html

 

Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Zapytaj o naszą ofertę:

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.

tel.: +48 783 366 476

e-mail: poczta@resulto.pl

logo_resulto

 

Wpis opublikowany w kategorii: Ekonomia na co dzień dnia 20.08.2013 o godz. 14:34
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

3 komentarze wpisu: Niesprawiedliwe górnicze emerytury – nieefektywne górnictwo

  1. ogurczak pisze:

    Stany mają koncerny samochodowe, my mamy kopalnie. Polska węglem stoi, tego nie zmienisz. Nierentowność kopalń wynika nie z płac górników. Tylko chujowej organizacji, niech puszczą CBA. Wyciągną odszkodowania o winnych stanu rzeczy, to odzyskają przynajmniej kilka miliardów.

  2. Górnik pisze:

    Nie liczysz tego że kiedyś w górnictwie pracowało więcej ludzi(300 tyś), niż dziś i ta liczba ciągle spada!!! W takiej sytuacji dopłaca się od emerytur. Tak samo jak do ZUS i KRUS!!!!!!!!! Umiesz policzyć czy państwo by dopłacało gdyby liczba pracujących górników by się nie zmieniła??????????????????????????? Albo za trudne………..

Skomentuj

*