Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Nie tak dawno pisaliśmy o zielonych technologiach w ramach norweskich funduszy, organizowanych przez Innovation Norway, czyli państwową instytucję podlegająca norweskiemu Ministerstwu Handlu i Przemysłu oraz norweskim władzom samorządowym. Okazuje się, że nie tylko Norwegowie widzą potencjał w naszym kraju, jeśli chodzi o wzrost ekologizacji przemysłu oraz rozwinięcie proekologicznych innowacji. Polskie gminy i ich mieszkańcy również chcą uczynić gospodarkę bardziej przyjazną środowisku. Stosunek Polaków do odnawialnych źródeł energii (OZE), pod koniec 2013 roku, zbadali: Kacper Szulecki – członek Instytutu Studiów nad Środowiskiem i Polityką (ESPRI) oraz Andrzej Ancygier – pracownik naukowy Hertie School of Governance w Berlinie. Badanie zostało wykonane wśród 262 gmin, z których niektóre (12,2%) posiadały już instalacje OZE na swoim terenie.

Odnawialne źródła energii w Polsce

Wyniki badania są jednoznaczne. Polscy samorządowcy widzą istotny problem w zmianach klimatu. Duża część polskich gmin planuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Dla większości z nich to istotny element polityki energetycznej wart realizacji, nawet jeśli wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wśród przebadanych gmin 52% zadeklarowało plany lub propozycje inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną (energia słoneczna), 50% w elektrownię wiatrową, 26% w biogazownię, a 9% w elektrownię wodną.

Większość samorządowców widzi w OZE szansę na rozwój (69%). Dla dużej grupy gmin, to również inwestycja w przyszłość(61%) i szansa na dodatkowe zyski dla gminnego budżetu (59%). W OZE zagrożenie dla gminy widzi tylko 7% respondentów. Zdecydowana większość (86%) badanych uważa, że OZE są istotnym elementem polskiej gospodarki. Zdaniem 43% samorządów do 2050 roku udział OZE w produkcji energii w Polsce powinien wynosić od 20-40%. Co trzecia gmina uważa, że powinno to być 40-60%.

Władze gmin mają pozytywne nastawienie do różnych typów OZE. Jednak nieco inaczej podchodzą do tego mieszkańcy, którzy równie pozytywnie oceniają elektrownię fotowoltaiczne i wodne, ale mają jednak odmienne opinie co do biogazowni i elektrowni wiatrowych. Około 59% gmin chętnie widziałoby u siebie elektrownie wiatrową, ale zdaniem władz, jedna trzecia mieszkańców jest negatywnie nastawiona do takich źródeł energii. W przypadku biogazowni pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do takiej inwestycji ma połowa badanych gmin, podczas gdy 37% mieszkańców ma dokładnie odwrotne zdanie na ich temat.

Gminy są bardzo pozytywnie nastawione do OZE, ich mieszkańcy również, ale tylko do niektórych form OZE, jak fotowoltaika, czy elektrownie wodne. Jednak zupełnie inne zdanie na ten temat ma polski rząd, który promuje energię atomową i energię pochodzącą ze źródeł kopalnych. Być może nasze władze powinny w końcu przekonać się do OZE. Zdaniem przebadanych samorządów, w Polsce powinna być wspierana przede wszystkim energetyka słoneczna(85%), energetyka wiatrowa (65%), wodna (58%), geotermalna (54%), gaz łupkowy (51%), węgiel kamienny (28%), energia nuklearna (19%), węgiel brunatny (18%). Tylko 36% gmin popiera rozwój energii jądrowej w Polsce.

Źródło: pulsbiznesu.pb.pl

Dodatkowych informacji udziela

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.

tel.: +48 783 366 476

e-mail: poczta@resulto.pl

logo_resulto

Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.

Tagi: , , , ,
Wpis opublikowany w kategorii: Case study, Dotacje, OZE dnia 12.03.2014 o godz. 16:03
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

Skomentuj

*