Polski Rząd po raz kolejny postanowił utrudnić życie Polakom. Tym razem stwierdził, że zabierze środki uzbierane na OFE, by łatać dziurę budżetową w ZUS. Zamiast poczynić poważne kroki ku reformie systemu emerytalnego, zajął się kolejny raz usuwaniem skutków, a nie przyczyn. Tym samym osoby, które czekały na zmianę dającą nadzieję na przyszłość, znowu się zawiodły. Nasz Rząd, zachowując pozory, że coś robi w kierunku zmian, próbuje ratować niewydolny ZUS i dąży do zgarnięcia całej puli z OFE. Dają nam wybór, OFE czy ZUS. Jednak pokazując, że lekką ręką potrafią „zawłaszczyć” 153 mld złotych Polaków z OFE, przyczyniają się do tego, że ludzie są zdezorientowani i na półmetku podejmowania tej ważnej decyzji, tylko 190 tys. osób zdecydowało się pozostać w OFE. Na decyzję mamy jeszcze 7 tygodni.
Co wybrać, OFE czy ZUS?
Na to ważne pytanie, w świetnym artykule, postanowił odpowiedzieć Marcin Iwuć, autor bloga „Finanse bardzo osobiste”. Ze względu na szacunek do wykonanej pracy, cytujemy poniżej tylko krótki fragment artykułu, a po więcej zapraszamy na bloga Pana Marcina.
(…)
O czym tak naprawdę decydujemy?
Potoczne hasło „ZUS czy OFE?” wskazywałoby, że dokonujemy ważnego wyboru pomiędzy jedną, a drugą opcją. Na tym rzekomo polegać ma swoboda wyboru pomiędzy OFE i ZUS. Tak naprawdę większość decyzji została podjęta już za nas. Po pierwsze 51,5% oszczędności z OFE już zostało zabranych (w sumie 153 mld zł). Po drugie: minimum 85% naszej składki emerytalnej i tak trafi do ZUS.
Składka emerytalna wynosi obecnie 19,52% tzw. podstawy wymiaru składek, która w większości sytuacji jest równoznaczna z wynagrodzeniem brutto. Do naszej decyzji pozostawiono wybór jednej z dwóch opcji:
- Opcja 1 – Całość składki emerytalnej trafi do ZUS.
- Opcja 2 – Przeważająca większość składki emerytalnej trafi do ZUS, a niewielka jej część (ok. 15% składki emerytalnej, czyli 2,92% wynagrodzenia) trafi do OFE.
Decydujemy tylko o tym wąskim pomarańczowym paseczku: trafi on do OFE czy razem z całą resztą składki emerytalnej powędruje do ZUS. Nie jest to zatem żaden wybór OFE czy ZUS, tylko całość do ZUS, czy większość do ZUS.
(…)
Co się dzieje z naszymi pieniędzmi wpłaconymi do OFE?
OFE działają jak zwykły fundusz inwestycyjny. Za pieniądze, które do nich trafiają, kupują instrumenty finansowe (akcje, obligacje, itp.) – czyli inwestują je w celu zwiększenia wartości zgromadzonych środków. Oczywiście ta wartość zmienia się w rytm giełdowego cyklu, ale w każdym momencie w portfelu OFE są konkretne instrumenty finansowe, a nie „powietrze”. Właśnie dlatego możliwa była operacja zabrania aktywów z OFE do ZUS – bo one tam po prostu były. Z ZUS do OFE nie dałoby się niczego przekazać, o czym za chwilę.
Co się dzieje z naszymi pieniędzmi wpłaconymi do ZUS?
ZUS działa w całkowicie odmienny sposób. Nie ma żadnego portfela inwestycyjnego, nie kupuje instrumentów finansowych, nie pomnaża realnych pieniędzy. Jego rola sprowadza się w uproszczeniu do tego, aby:
- zebrać od nas składki,
- odnotować ten fakt na wirtualnym koncie,
- wypłacić je od razu dzisiejszym emerytom.
Po dokonaniu wypłat w kasie ZUS-u zostaje „powietrze”, albo jak mówią złośliwi „ZUS-coiny”. Jest to nic innego, jak zanotowana kwota zobowiązania ZUS wobec przyszłych emerytów (czyli nas). Dlatego z ZUS nie da się przekazać nigdzie zgromadzonych aktywów, bo tam aktywów nie ma.
Żebyśmy mieli jasność: to nie jest żaden zarzut pod adresem ZUS. Ta instytucja została powołana właśnie do tego, aby zbierać składki, ewidencjonować je i od razu wypłacać (tzw. system repartycyjny). Można dyskutować, czy robi to efektywnie, ale ZUS nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń – politykę w tym obszarze kształtuje Parlament w drodze ustaleń ustawowych.
(…)
Co podpowiada mi zdrowy rozsadek?
Zawsze staram się podejmować takie decyzje po przemyśleniu, na spokojnie, w oparciu o zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że faktyczne znaczenie mojej decyzji jest prawie żadne – nie będzie ona miała istotnego wpływu na wysokość mojej przyszłej emerytury, która i tak będzie bardzo niska.
Ostatecznie, pomimo licznych „pokus” ze strony polityków zdecydowałem się na (…)
Żródło:marciniwuc.com
Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Zapytaj o naszą ofertę:
doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.
tel.: +48 783 366 476
e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.