NFOŚiGW uruchomił dwa programy wsparcia, jako kolejny krok w walce o czyste powietrze. Jednym z nich jest program o nazwie Energia Plus – ciekawy program wspierający inwestycje w OZE dla firm. Dla inwestycji w fotowoltaikę Energia Plus ma tylko charakter zwrotny (pożyczka) ale można umorzyć 10% kapitału pożyczki.
Energia Plus jest programem priorytetowym NFOŚiGW skierowanym do przedsiębiorców, dla których przewidziano pożyczki preferencyjne na kwoty od 1 do 300 mln złotych, na okres 15 – 20 lat oraz dodatkowo pożyczki udzielane na zasadach rynkowych (także dotacje, ale tylko dla technologii ORC).
Program stanowi bezpośrednią kontynuację programu priorytetowego “Wsparcie przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”, a także kontynuację programu priorytetowego “Poprawa jakości powietrza”.
Program Energia Plus oferuje wsparcie dla przedsięwzięć z zakresu:
– ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej);
– zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych;
– przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej;
– nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej;
– modernizacji/rozbudowy sieci ciepłowniczych;
– energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.
Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”
Pierwszy nabór wniosków o pożyczki i dotacje na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza rozpoczął się 1 marca 2019 i potrwa do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Kolejne nabory będą ogłaszane sukcesywnie.
Cel programu:
Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.
Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć (część dotycząca OZE)
Przedsięwzięcia realizowane w istniejącym przedsiębiorstwie/zakładzie dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
- energię ze źródeł odnawialnych,
- ciepło odpadowe,
- ciepło pochodzące z kogeneracji,
Beneficjenci:
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujący działalność gospodarczą.
Terminy i sposób składania wniosków:
Nabór wniosków odbywać się będzie w trybie ciągłym.
Pierwszy termin naboru od 01.03.2019 r. do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. (Uwaga: kolejny nabór ma być ogłoszony w II kw. 2022)
Warunki dofinansowania:
Zakres, forma oraz zasady finansowania zostały zróżnicowane i dostosowane do charakteru wspieranych typów przedsięwzięć oraz realnych warunków i potrzeb rynku. Program oferuje:
- Pożyczki preferencyjne w kwocie od 1 do 300 mln zł z oprocentowaniem na poziomie WIBOR 3M + 50 pb, (nie mniej niż 1,5 % w skali roku).
- Oferowane pożyczki mogą być częściowo umorzone (maksymalnie 10% udzielonej pożyczki lecz nie więcej niż 1 mln zł);
- Pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat (lub nie dłuższy niż 20 lat dla zakresu dotyczącego nowych źródeł ciepła w przypadku gdy przedsięwzięcie służy utrzymaniu lub uzyskaniu przez system ciepłowniczy warunków „efektywnego systemu ciepłowniczego”, a co najmniej 30% strumienia wytwarzanego ciepła wykorzystywano jest na cele komunalno-bytowe);
- Dotacje, czy wsparcie bezzwrotne oferowane jest wyłącznie dla przedsięwzięć wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej technologię ORC (w ramach ciepłowni/ elektrociepłowni/ elektrowni geotermalnych), a poziom dotacji może wynieść do 50%.
- Dla przedsięwzięć realizowanych w formule „project finance” (czyli zwykle młodych spółek celowo powołanych dla realizacji jednej inwestycji) obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Zapraszamy do współpracy w tej edycji programu jak też w następnych naborach, które zapewne zostaną ogłoszone już z początkiem 2020 roku.
.
W przypadku zainteresowania programem oferujemy pomoc w przeprowadzeniu całego procesu od skompletowania i przygotowania dokumentacji, poprzez opracowanie dokumentacji aplikacyjnej aż po finalne rozliczenie dofinansowania.
.
Czytej również: dotacje na OZE dla rolników – Agroenergia
oraz OZE dla hodowców ryb
.
Zapraszamy do skorzystania z usług Resulto – Opracowujemy wnioski o dofinansowanie, biznes plany oraz przeprowadzamy audyt możliwości dotacyjnych. Posiadamy duże doświadczenie w projektach dotacyjnych dla rolnictwa. Zapytaj o naszą ofertę: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl