Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, także w przyszłości, przez administratora danych osobowych Resulto sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 241, w celu realizacji usługi "Newsletter Resulto", a także w celach marketingowych produktów i usług własnych administratora danych osobowych oraz podmiotów z nim współpracujących. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. z dnia 17 czerwca 2002 r., Dz.U. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w tym o prawie wglądu do danych, ich poprawienia, prawie żądania zaprzestania dalszego ich przetwarzania oraz prawie wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Resulto Sp. z. o.o.

W Niemczech cena energii elektrycznej spadła poniżej zera

Resulto

Jak podał serwis informacyjny CIRE, w Niemczech w okresie świąt producenci prądu dopłacali nawet 200 EURO by ktoś odebrał od nich produkowaną energię.

cytuję:

– Poziom cen w Niemczech na rynku spot (EEX) w ostatnich dniach 2012 roku kształtował się bardzo nisko. W pierwszy dzień świąt osiągnął wartość minus 56,87 euro/MWh za pasmo. Przy czym w niektórych godzinach, ok. 5-6 rano, ceny osiągały nawet wartości ujemne dochodzące do minus 221,9 euro/MWh – wylicza Michał Wilczkiewicz, trader Fortum Power and Heat Polska. – Ujemne ceny w Niemczech się zdarzają, ale tak niskiej ja nie pamiętam – dodaje.

Ceny energii elektrycznej w Niemczech

Wilczkiewicz tłumaczy, że za ekstremalnie niskie ceny odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki: bardzo niskie zużycie w wolne, świąteczne dni oraz duża produkcja energii w farmach wiatrowych.

– W Niemczech w ostatnich dniach minionego roku elektrownie wiatrowe pracowały z mocą 14-17 GW. Również w Polsce moc źródeł wiatrowych osiągała wysoką wartość 1,6 – 1,8 GW – mówi Wilczkiewicz.

Moc zainstalowana niemieckich elektrowni wiatrowych wynosi ok. 30 GW. Drugie tyle (ponad 32 GW) wynosi moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych. Natomiast ubiegłoroczne maksymalne zapotrzebowanie Niemiec na energię osiągnęło 57 GW.

Komentarz:

Fakt, że moc zainstalowana w OZE (elektrownie wiatrowe i panele fotowoltaiczne; 30 GW + 32 GW = 62 GW) przekracza maksymalne zapotrzebowanie kraju (57 GW) nie oznacza oczywiście, że nie są tam w ogóle potrzebne elektrownie konwencjonalne bądź atomowe (czyli nie OZE). W nocy, przy bezwietrznej pogodzie zarówno elektrownie wiatrowe jak i fotowoltaiczne nie produkują energii, co za tym idzie całość zapotrzebowania musi zostać pokryta z elektrowni cieplnych (oczywiście wśród nich mogą być elektrownie cieplne OZE na biomasę czy biogaz). Patrząc na tak rozbudowany system produkcji energii, gdzie moce wytwórcze są w praktyce zdublowane, samoistnie nasuwa się pytanie i jednocześnie szybka odpowiedź dotycząca kosztów – oczywiście są one wyższe, co przekłada się na ostateczną cenę prądu dla konsumenta. Chwilowe spadki ceny poniżej zera nie mają wpływu na cenę w długim okresie.

Czy w związku z tym jest sens przenosić wzorce niemieckie na grunt Polski? Oczywiście że tak – źródła OZE to przyszłość w skali globu. Należy jednak budować system w taki sposób, aby nadprodukcja energii z wiatru czy słońca była magazynowana na okresy bezwietrzne czy bez nasłonecznienia. W chwili obecnej technologia magazynowania energii w akumulatorach jest jednak na tyle droga, że na dużą skalę nie opłacalna. Pozostają jednak sposoby klasyczne, które są jak widać niedostatecznie wykorzystywane – przede wszystkim elektrownie szczytowo – pompowe oraz, jako alternatywa, magazyny ciepłej wody użytkowej na potrzeby CO w dużej skali, które są już budowane np. w okolicach Kopenhagi.

Połączenie małych, indywidualnych systemów OZE w domach jednorodzinnych, gdzie energię elektryczną można magazynować w akumulatorach, a cieplną w zasobnikach CO, z dużym systemem wytwarzania i magazynowania energii w skali kraju, to moim zdaniem przyszłość energetyki światowej.

 

Pomagamy w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych.

Zapytaj o naszą ofertę:

doradztwo gospodarcze Resulto Sp. z o.o.

tel.: +48 783 366 476

e-mail: poczta@resulto.pl

logo_resulto

Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.

Tagi: , , , , , ,
Wpis opublikowany w kategorii: Ekonomia na co dzień, OZE dnia 11.01.2013 o godz. 16:06
Autor wpisu:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu za pomocą RSS 2.0

Jedna odpowiedź do wpisu: W Niemczech cena energii elektrycznej spadła poniżej zera

Skomentuj

*