Wytyczne do programów dotacyjnych uczyniono bardzo skomplikowanymi. Należy przeczytać tysiące stron regulacji prawnych, aby poprawnie sporządzić wniosek o dofinansowanie, wraz z załącznikami.
—-
Jednocześnie bardzo szybko rośnie w kraju liczba pracowników administracji (urzędników).
W takim otoczeniu wytworzyła sie swego czasu praktyka pozwalająca wnioskodawcą na poprawę tzw. błędów formalnych w złożonych wnioskach dotacyjnych po ich wskazaniu przez instytucję zarządzającą (zasadniczo dobra praktyka).
—-
O dziwo ktoś próbuje ja zmienić.
—-
Zarząd Województwa Lubuskiego w konkursie 3.1 bardzo zaostrzył kryteria oceny. Należy mieć na uwadze, że urząd dwukrotnie ogłaszał ten konkurs i dwukrotnie go odwoływał z powodu własnych błędów i nieścisłości regulaminowych. Tym razem będzie starał się ostro oceniać nieomylność wnioskodawców. Poniżej lista kryteriów, w których nie można pozwolić sobie na błąd, bo grozi to odrzuceniem wniosku (lub nieprzyznaniem punktacji) „bez możliwości poprawy” (dot. fotowoltaika) m.in.:
—-
- Potencjał organizacyjny, kadrowy, inwestycyjny, prawny
- Wykonalność finansowa Projektu
- Możliwość realizacji inwestycji
- Gotowość techniczna projektu do realizacji
- Niezbędność planowanych wydatków
- Wybór optymalnego wariantu realizacji projektu
- Możliwość podłączenia wytworzonej energii do sieci
- Test pomocy publicznej
- Trwałość projektu
- Komplementarność wewnątrzprogramowa,
- Adekwatność wskaźników
—-
Nie podoba mi sie to. Przed nami dwa miesiące pracy (którą urzędnicy będą sprawdzać przez 7 miesięcy), regulacji konkursowych tysiące stron do poprawnego uwzględnienia, urzędników coraz więcej a jednocześnie administracja zamiast stawać sie coraz bardziej przychylna – staje się opresyjna. Za drobny błąd możen odrzucić wniosek w trybie „bez możliwości poprawy”.
—-
Omylni urzędnicy będą wymagać nieomylności od Wnioskodawców. Pozostanie Protest i Skarga do Sądu Administracyjnego.
—
Jak zwiększyć szanse na dofinansowanie – audyt możliwości dotacyjnych?
Ważne – jeżeli mocno wiążą Państwo plany rozwojowe z pozyskaniem dotacji to proszę zwrócić uwagę na audyt możliwości dotacyjnych, tj. usługę która podnosi szanse pozyskania dotacji przez przygotowanie beneficjenta do zdobycia większej liczby punktów konkursowych. Zapraszamy do skorzystania.
Czytaj więcej o dotacjach unijnych w 2018 roku i latach kolejnych.
Pomagamy w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie unijne oraz pisaniu biznes planów. Przeprowadzamy również audyt możliwości dotacyjnych. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj w celu ustalenia szczegółów współpracy: tel.: +48 783 366 476, e-mail: poczta@resulto.pl
Wszelkie prawa do artykułu posiada Resulto Sp. z o.o. Kopiowanie i wykorzystanie fragmentów tekstu dozwolone jedynie pod warunkiem podania źródła.